HIGH SCHOOL – Alberta

Tier 1 CHAMPIONS
Champion  Runner-up
2018 St. Francis (Calgary) Harry Ainlay (Edmonton)
2017 Harry Ainlay (Edmonton) St. Francis (Calgary)
2016 St. Francis Browns (Calgary) Bev Facey (Sherwood Park)
2015 St. Francis Browns (Calgary) Notre Dame (Calgary)
2014 Notre Dame (Calgary) Bev Facey
2013 Notre Dame (Calgary) Henry Wise Wood
2012 Notre Dame (Calgary) Spruce Grove (Spruce Grove)
2011 Harry Ainlay Raymond
2010 Raymond Harry Ainlay
2009 Raymond Bev Facey
2008 Raymond Bev Facey
2007 St. Francis Bev Facey
2006 Salisbury Raymond
2005 Raymond Bev Facey
2004 St. Francis Grande Prairie
2003 St. Francis Strathcona
2002 Bev Facey L.C.I.
2001 Strathcona L.C.I.
2000 Strathcona L.C.I.
1999 Jasper Place Raymond
1998 Raymond Salisbury
1997 Raymond St. Albert
1996 Raymond Salisbury
1995 St. Francis Lindsay Thurber
1994 L.C.I. Bev Facey
1993 L.C.I. Salisbury
1992 L.C.I. St. Albert
1991 Henry Wise Wood Archbishop O’Leary
1990 L.C.I. St. Albert
1989 L.C.I. Salisbury
1988 L.C.I. Archbishop O’Leary
1987 Harry Ainlay L.C.I.
1986 Salisbury L.C.I.
1985 L.C.I. & Harry Ainlay co-champions
Tier 2 CHAMPIONS
Champion  Runner-up
2018 Lloydminster Holy Trinity (OKO)
2017 Foothills Lloydminster
2016 Foothills St. Joseph’s
2015 Foothills St. Joseph’s
2014 St. Joseph Medicine Hat
2013 Austin O’Brien Foothills
2012 Austin O’Brien Catholic Central
2011 Austin O’Brien Holy Trinity Academy
2010 Catholic Central St. Josephs
2009 Foothills McNally
2008 Notre Dame (Calgary) Austin O’Brien
2007 Notre Dame (Calgary) Leduc
2006 Foothills Archbishop Jordan
2005 St. Mary’s Archbishop Jordan
2004 Foothills Archbishop Jordan
2003 Archbishop Jordan Cardston
2002 Archbishop Jordan Medicine Hat
2001 Medicine Hat Foothills
2000 Foothills Medicine Hat
1999 George McDougall Lloydminister
1998 Cochrane Austin O’Brien
1997 Brooks Austin O’Brien
1996 Cochrane Lloydminister
1995 Brooks Camille J. Lerouge
1994 Lloydminister Cardston
1993 Cardston Lloydminister
1992 Cardston Wetaskiwin
1991 Cardston Lacombe
1990 Cardston Bev Facey
1989 Archbishop Jordan Brooks
1988 Salisbury Catholic Central
1987 Cardston Lloydminister
1986 Stettler Foothills
1985 Catholic Central & Stettler co-champions
Tier 3 CHAMPIONS
Champion  Runner-up
2018 Cochrane Holy Rosary
2017 Cochrane Holy Rosary
2016 Cochrane Holy Rosary
2015 Cochrane Holy Rosary
2014 Cochrane Whitecourt
2013 Cardston Androssan
2012 Cochrane St. Albert
2011 Stettler Cochrane
2010 Cardston Peace River
2009 Brooks Peace River
2008 Cochrane Sylvan Lake
2007 Cochrane Stettler
2006 Salisbury Cochrane
2005 Cochrane Beaumont
2004 Cochrane Beaumont
2003 Cochrane Peace River
2002 Cochrane Grand Centre
2001 W.R. Myers Archbishop Jordan
2000 W.R. Myers Archbishop Jordan
1999 W.R. Myers Sexsmith
1998 McCoy Rocky Mountain House
1997 Springbank Sexsmith
1996 Sexsmith Springbank
1995 Kate Andrews Sexsmith
1994 Wainwright Kate Andrews
1993 Bert Church St. Joseph’s
1992 Raymond Ardrossan
1991 Raymond St. Joseph’s
1990 Raymond Wainwright
1989 Rocky Mountain House W.R. Myers
1988 Medicine Hat Wainwright
1987 Cochrane Vermilion
1986 Cochrane Bonnyville
Tier 4 CHAMPIONS
Champion  Runner-up
2018 Canmore St. Paul’s
2017 Willow Creek Cold Lake
2016 Bow Valley Stettler
2015 Ardrossan Willow Creek
2014 Holy Rosary Willow Creek
2013 Drumheller Holy Rosary
2012 Drumheller Ardrossan
2011 Drumheller Ardrossan
2010 Rundle College Holy Rosary
2009 Rundle College Ardrossan
2008 Ardrossan Highwood
2007 Sylvan Lake Drumheller
2006 Willow Creek Sexsmith
2005 Ardrossan Willow Creek
2004 Ardrossan Willow Creek
2003 Bow Valley Lac La Biche
2002 Bow Valley Ardrossan
2001 Ardrossan Oilfields
2000 Oilfields Whitecourt
1999 Oilfields J.C. Charyk